Druhá charita naplněna - 80.000 korun věnováno dětem v Etiopii

Po pomoci nevidomé Pavlínce hlásí Čtení pomáhá druhý charitativní projekt, jehož cílová částka byla dosažena. Mladí čtenáři se rozhodli pomoci zemi třetího světa. Už i české děti si tedy uvědomují, že na světě žije hodně lidí, kteří o našem komfortu a pohodlí mohou jen snít. Osmdesát tisíc korun darovali etiopské nemocnici.

Druhou charitou, na kterou děti vyčetly potřebné peníze, je projekt nazvaný nevidomá Seble. Jeho podstatou je poskytnout finanční pomoc nemocnici vracející zrak africkým dětem.

Seble je osm let a žije v Etiopii. Jednou si při hraní poranila oko a začala na něj ztrácet zrak. Musela přestat chodit do školy a nemohla si ani hrát se svými kamarády. Rodiče vzali Seble do nemocnice, kterou podporuje SVĚTLO PRO SVĚT. Lékař jí vyšetřil a okamžitě operoval. Bolest zmizela do druhého dne, zrak se jí vrátil a dnes je zpět mezi svými spolužáky ve školní lavici. V Etiopii však žije stále mnoho dětí, které čekají na operaci stejně jako Seble. Díky mladým čtenářům a Čtení pomáhá nyní získají pomoc v podobě 80.000 korun.

„To, že děti pomohly charitativnímu projektu v zahraničí, je úžasné. Pomoc potřebným právě v Africe učí děti to, že lidé v těchto zemích nemají přístup k věcem, které u nás považujeme za samozřejmé, jako je právě zdravotnictví, vzdělávání nebo čistá pitná voda. Zkušenost s pomocí druhému je v tomto věku nesmírně důležitá," chválí odpovědný přístup dětských čtenářů Pavlína Kalousová z Fóra dárců, které charity v projektu prověřuje.

Možnost pomoci africkým dětem nejvíce zaujala starší děti. Celá čtvrtina studentů prvního ročníku středních škol věnovala své kredity právě projektu Nevidomá Seble. Mladší děti věnují své odměny za čtení nejvíce zvířatům. Jejich favoritem je asistenční pes Denis.

Do projektu Čtení pomáhá se už zapojilo 8 952 mladých čtenářů. Rozděleno bylo 600 550 korun. Mezi další charity zapojené do projektu patří např. lyže pro Veroniku, pomoc starším či studium pro Graciána Svačinu.


***

Projekt Čtení pomáhá podporuje čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži podílet se na charitativní činnosti. Děti jsou k četbě motivovány finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí 10 miliónů korun. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou právě dětští čtenáři. Každý z čtenářů, který se zaregistruje na webových stránkách projektu, přečte některou z doporučených knih a správně zodpoví kontrolní otázky k dané knize, získává kredit 50 korun. Ten pak věnuje na některou z nabízených konkrétních charitativních akcí. Charity navrhují oslovené dobročinné organizace a partneři projektu. Knihy zařazené do projektu jsou vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu. V odborné porotě, která knihy navrhovala, byli osobnosti, jako je Zdeněk Svěrák, Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a Martin Roman, který je iniciátorem a donátorem projektu. V porotě dále zasedli zástupci partnerů projektu, kterými jsou ČT, Frekvence 1, Evropa 2, Mladá fronta DNES, Lidové noviny, idnes.cz a lidovky.cz.

 

Čtení pomáhá

Tisková zpráva

Praha 18.dubna 2011 

 

Webové stránky projektu: www.ctenipomaha.cz  
Facebook: http://www.facebook.com/ctenipomaha

KONTAKT pro další informace:
Ivana Jelínková, AMI Communications, 724 722 397, ivana.jelinkova@amic.cz

Aktuality

Rychlá nabídka

Kontakt

Fórum dárcůFórum dárců nám. Winstona Churchilla 1800/2 130 00   Praha 3 Czech Republic CZ 725 999 103 donorsforum@donorsforum.cz

Projekty

Sociální sitě

Web Fóra dárců byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.