Kontrola nad veřejnými sbírkami by měla být větší

Po osmi letech snažení se neziskové organizace pravděpodobně dočkají nových pravidel pro pořádání veřejných sbírek. Poslanci dnes rozhodli, že se změnou zákona o zjednodušení těchto sbírek budou dál zabývat ve sněmovních výborech.

Má se také zlepšit kontrola toho, jak se s vybranými penězi nakládá. A počítá se také se sankcemi pro ty, kteří by veřejné sbírky chtěli zneužít. Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase schválení předlohy neziskovému sektoru pomůže. Nečas upozornil, že veřejné sbírky jsou ojedinělým finančním zdrojem.

„Cílem předkládané novely je umožnit rozvoj tohoto finančního zdroje, ale zároveň ponechat státní regulaci v míře, která je s ohledem na ochranu dárců nutná a je z hlediska provozovatelů veřejných sbírek výhodná. Aby institut veřejných sbírek nebyl zneužíván a veřejnost neztratila k tomuto fenoménu důvěru," vysvětlil Nečas.

Vládní předlohu teď začne projednávat sněmovní rozpočtový výbor. Pavlína Kalousová z Fóra dárců vysvětlila, že novela by měla neziskovým organizacím přinést určité administrativní zjednodušení jejich práce a současně posílit transparentnost všech veřejných sbírek.

„Novela zákona o veřejných sbírkách by si měla došlápnout na ty, kteří by chtěli veřejné sbírky zneužívat. Například se zavádí evidence u prodeje předmětů, to jsou třeba pouliční sbírky s plyšovými zvířátky. Jsou tam i sankce za porušení zákona. Zavedení zákona skutečně pomůže neziskovým organizacím dobře fungovat," dodala Kalousová.

 

zdroj: Radiožurnál odkaz na původní článek zde

 

Podívejte se na televizní reportáž ČT 1, 25.10.2011

 

Aktuality

Rychlá nabídka

Kontakt

Fórum dárcůFórum dárců nám. Winstona Churchilla 1800/2 130 00   Praha 3 Czech Republic CZ 725 999 103 donorsforum@donorsforum.cz

Projekty

Sociální sitě

Web Fóra dárců byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.