Daň z příjmu pro obdarovanou osobu

Dobrý den, v minulosti, když jsme darovali dar z nadace fyzické osobě s postižením, byl tento dar osvobozen od platby daně z příjmu.(darovací daně). Jak je to prosím nyní? Platí stále, že když jsou finance darované na nákup speciálních pomůcek, je dar osvobozen od daně? Děkuji za odpověď.

 

Ano, fyzická osoba ani od 1.1.2014 nezaplatí z takového příspěvku daň. Nadační příspěvek je osvobozen pro příjemce fyzickou osobu dle §4 ZDP odst. 1 k) bod 2., a to v případě, že nejde o zaměstnance nebo osobu blízkou, a pokud by šlo o osobu blízkou, tak lze osvobození použít pouze pokud je příspěvek využit výlučně ke kompenzaci zdravotního postižení nebo sociálního vyloučení. V případě speciálních pomůcek lze uvažovat i o osvobození bezúplatného příjmu dle §4a ZDP bod j), podle kterého jsou osvobozeny příspěvky na úhradu sociálních služeb nebo zakoupení pomůcky pro zdravotně postižené nebo přímé poskytnutí takové pomůcky.

Odpověděl: Ing. Miroslava Nebuželská ,

Dotaz od: Jitka Kálmánová

Zpět

Další sekce poradny

 

Investice

Daňová poradna

Právo a legislativa

Média a komunikace

Prohledat dotazy

Zeptejte se expertů