Pronájem nemovitosti v nadačním jmění a podnikání

Je pronájem nemovitostí, které jsou součástí nadační jistoty, podnikání, když sice splňuje znaky podnikání (samostatnost, činnost konaná na vlastní účet, činnost konaná na vlastní odpovědnost, výdělečná činnost konaná obdobným podnikáním, za účelem zisku), ale dle názoru některých auditorů se o podnikání nejedná - v případě pronájmu jde dle nich o nakládání s vlastním majetkem. Navíc nadace má povinnost nadační jmění zhodnocovat, činit vše pro jeho zachování?

 

Dle většinových výkladů se samotný pronájem nemovitostí za podnikání nepovažuje pokud nezahrnuje i další služby, tj. např. úklid, svoz odpadků apod.. Pokud jde tedy čistě o přenechání prostor za úplatu, není tato činnost považována za výdělečnou činnost prováděnou živnostenským nebo obdobným způsobem a nejde proto o podnikání.
Jde spíše o jinou výdělečnou činnost. Pokud jsou na pronájem navázány další služby, pak je třeba tyto služby posoudit a uvážit, nicméně pravděpodobně jde již o podnikání.

Odpověděl: Informační centrum FD

Dotaz od: Dotaz z diskuse

Zpět

Další sekce poradny

 

Investice

Daňová poradna

Právo a legislativa

Média a komunikace

Prohledat dotazy

Zeptejte se expertů

Rychlá nabídka

Kontakt

Fórum dárcůFórum dárců Na Václavce 1135/9 150 00   Praha 5 Czech Republic CZ 240 201 191 donorsforum@donorsforum.cz

Projekty

Sociální sitě

Web Fóra dárců byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.