Nový Občanský zákoník

Nadace např. nezíská dostatek finančních zdrojů na rozdělení nadačních příspěvků ze správy svého majetku (akcie nevydělávají) a rozhodne se propad nahradit pořádáním vzdělávacích seminářů, tzn. podnikáním. Ten rok třeba ani žádné nadační příspěvky nerozdá, protože chtějí počkat, až shromáždí větší obnos a ten rozdají najednou. Jak to bude v tomto případě z hlediska občanského zákoníku? A jak z hlediska daně z příjmu? Je ještě veřejně prospěšným poplatníkem, který může využívat slevy na dani apod.?

 

Z pohledu občanského zákoníku bych nechala posouzení kompetentním osobám, nicméně z pohledu ZDP může taková situace být problém. ZDP definuje jako veřejně prospěšného poplatníka toho, kdo v souladu se svým zakladatelským jednáním vykonává činnost, která není podnikáním. Tj. pokud nadace žádnou takovou činnost v daném daňovém období vykonávat nebude, těžko se bude moci považovat za veřejně prospěšného poplatníka.

Odpověděl: Informační centrum FD

Dotaz od: Dotaz z diskuse

Zpět

Další sekce poradny

 

Investice

Daňová poradna

Právo a legislativa

Média a komunikace

Prohledat dotazy

Zeptejte se expertů

Rychlá nabídka

Kontakt

Fórum dárcůFórum dárců Na Václavce 1135/9 150 00   Praha 5 Czech Republic CZ 240 201 191 donorsforum@donorsforum.cz

Projekty

Sociální sitě

Web Fóra dárců byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.