Poskytnutí příspěvku zahraniční nadaci

Dobrý den, chtěl bych se vás zeptat, zda-li je daňové uznatelné, když fyzická nebo právnická osoba s bydlištěm resp. sídlem v EU poskytne příspěvek do nějaké nadace, která je registrována v jiném členské státě EU. Pokud tedy FO nebo PO ze Slovenska poskytne příspěvek nadaci v ČR nebo opačně, zda-li je to pro ní daňově uznatelný náklad.
Děkuji za odpověď, s přátelským pozdravem,
Marek Kortus

 

V případě poskytnutí daru osobou, která je daňovým rezidentem na Slovensku či v jiném státě EU, je třeba posouzení daňové uznatelnosti hledat v příslušných lokálních zákonech. Pokud dar poskytne český daňový rezident, ať už fyzická či právnická osoba, poskytnutý dar je daňově neuznatelným nákladem. Za určitých podmínek si dárce v souladu s §15 odst. 1 či §20 odst 8 zákona o daních z příjmů může o poskytnutý dar snížit základ daně. Nicméně pro poskytnutí daru zahraniční právnické osobě to neplatí. Pokud český rezident poskytne dar do nadace registrované v jiném státě EU, která v Čechách jako právnická osoba nepůsobí (nemá např. organizační složku pořádající na území ČR veřejnou sbírku), pak je poskytnutý dar nedaňovým nákladem a nelze o něj ani snížit základ daně.

Odpověděl: Ing. Miroslava Nebuželská ,

Dotaz od: Marek Kortus

Zpět

Další sekce poradny

 

Investice

Daňová poradna

Právo a legislativa

Média a komunikace

Prohledat dotazy

Zeptejte se expertů

Rychlá nabídka

Kontakt

Fórum dárcůFórum dárců Na Václavce 1135/9 150 00   Praha 5 Czech Republic CZ 240 201 191 donorsforum@donorsforum.cz

Projekty

Sociální sitě

Web Fóra dárců byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.