Krizová komunikace

Co je krizová komunikace a jak bychom si ji mohli sami vypracovat?

 

  Krizová komunikace je souhrn celé řady metod, postupů a procesů, které mají jediný společný cíl - uchránit dobré jméno organizace i v době vysokého rizika jeho poškození. S nějakou krizovou situací se totiž může setkat úplně každá organizace, přičemž ne vždy může příčiny či vývoj krize ovlivnit. Co zpravidla odlišuje dobrou krizovou komunikaci od té špatné, je příprava. Krizová komunikace totiž není jen o tom vhodně reagovat na krizi, ale být na ní připraven ještě před tím, než vypukne.
  Nejde o úplně jednoduchou oblast a vyplatí se v ní spolupracovat s profesionály, nicméně základním postupem je v prvé řadě identifikace všech možných krizových situací, které mohou v naší organizaci či jejím okolí nastat. Druhým krokem je nastavení procesů, jak takové krizové situace podchytit už v zárodku. Zde mohou pomoci například poskytovatelé monitoringu médií a sociálních sítí. Dalším krokem, kterým s tím úzce souvisí, je nastavení pravidel, jak v případě takových krizových událostí postupovat nebo kdo a jakým způsobem je oprávněn se v takových situacích vyjadřovat směrem k veřejnosti. V praxi se často takovým dokumentům říká krizové manuály. Vybrané řečníky je pak rovněž potřeba pro případ krize vyškolit, protože ve chvíli, kdy krize skutečně vypukne, už na to nemusí být čas.
  Jako úplně základní přípravu na krizovou komunikaci doporučuji v každé organizaci zavést pravidlo, které opravňuje ke komunikaci s novináři jen jednoho vybraného člověka (nebo malý tým, podle velikosti organizace), na kterého (které) ostatní jakékoliv dotazy přesměrovávají.

Odpověděl: Vladimír Komjati , PR klub

Dotaz od: Martin Lukavský

Zpět

Další sekce poradny

 

Investice

Daňová poradna

Právo a legislativa

Média a komunikace

Prohledat dotazy

Zeptejte se expertů

Rychlá nabídka

Kontakt

Fórum dárcůFórum dárců Na Václavce 1135/9 150 00   Praha 5 Czech Republic CZ 240 201 191 donorsforum@donorsforum.cz

Projekty

Sociální sitě

Web Fóra dárců byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.