Nefinanční dar pro Skaut

Dobrý den, dcera je vedoucí oddílu skautů a dostala potvrzení o poskytnutí daru - odpracování 200h za částku 80kč/hod. celková hodnota daru činí 16000kč. Naplní organizace je práce s dětmi a mládeží . Fu ji dar neuznal, že nebyly vyplaceny mzdy.( ty není z čeho vyplatit). Jakým způsobem to udělat, aby byl dar uznatelný pro dceru. děkuji, Zaliborová

 

Správce daně má pravdu. Ne tedy doslova v tom, že by mzdy musely být vyplaceny, ale musely by být zúčtovány. Pokud někdo poskytuje práci, musí jí poskytnout na základě něčeho. V zásadě jsou jen dvě možnosti - pracovní poměr (včetně dohod mimo pracovní poměr) nebo služba. Popřípadě jde o dobrovolnictví, ale pak nejde o dar (dobrovolnictví se řídí jiným režimem).
Pokud se jedná o jednorázovou pomoc neziskovce s plněním do 30 tis. Kč, je lépe uzavřít smlouvu o dílo či službách, kdy osoba poskytne plnění zdarma a tedy tak poskytla dar. Pokud jde o jednorázový, tedy nahodilý příjem, je u osoby od daně z příjmu osvobozen. Nicméně pokud nejde o jednorázovou akci a osoba zdarma vypomáhá průběžně, pak by již smouva o dílo či službách byla posouzena jako výkon samostatné činnosti (§7 ZDP). Pak se spíše přistupuje k dohodám o provedení práce, kde je max. počet hodin 300 ročně a max. měsíční částka 10.000 Kč, aby nemuselo bbýt odváděno i pojistné. Samozřejmě je však organizace povinna z těchto příjmů odvést 15% srážkovou daň. Pokud bude dohoda uzavřena a srážková daň odvedena, čistou mzdu není třeba vyplácet, tu samozřejmě může osoba darovat.
Tedy obávám se, že zpětně už problém nevyřešíte, protože oficiálně o vykonanou práci pro organizaci nešlo (neexistuje na ní žádná smlouva). Maximálně mohlo jít o dobrovolnictví, a to se za poskytnutý dar nepovažuje.

Odpověděl: donorsforum donorsforum ,

Dotaz od: Eva Zaliborová

Zpět

Další sekce poradny

 

Investice

Daňová poradna

Právo a legislativa

Média a komunikace

Prohledat dotazy

Zeptejte se expertů

Rychlá nabídka

Kontakt

Fórum dárcůFórum dárců Na Václavce 1135/9 150 00   Praha 5 Czech Republic CZ 240 201 191 donorsforum@donorsforum.cz

Projekty

Sociální sitě

Web Fóra dárců byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.