Rozdíly v úrocích

Proč v jedné bance dávají úrok na účtu 0,1%, a v druhé třeba 2%?

 

O finančních prostředky je třeba se starat. Prostředky na účtu nás před inflací zřejmě neuchrání. Vezměme si i aktuální stav (psáno v květnu 2011), kdy základní úroková sazba ČNB je 0,75%, a inflace je na úrovni 2%. Úrokové sazby na běžných účtech velkých kamenných likvidních bank se pohybují v úrovni do cca 0,5% p.a., což je zcela přirozené, neboť musí hradit příspěvky do fondu pojištění 0,16% ročně, a vytvářet také nějaký zisk (jedná se o soukromé subjekty). Ale pro koncového klienta to příliš výhodné není, to je patrné na první pohled. Chci-li plnou likviditu, musím se takové situaci přizpůsobit. Alternativou jsou termínované vklady, kde úrokové sazby s ohledem na pozitivní sklon výnosové křivky rostou, nebo například fondy peněžního trhu. U fondů peněžního trhu je výhodou jejich plná likvidita, nevýhodou pak přece jen nějaké kolísání - nejedná se o termínovaný vklad. Pro úplnost je třeba i zmínit nabídky depozit menších bank, které často nabízejí úrokové sazby výrazně vyšší. Je tomu tak proto, že „nabírají" likviditu, a investování s nimi je spojeno s vyšším rizikem.

 

Tedy, jak vlastně ochránit prostředky před inflací? Odpověď je - investováním do takových produktů, které odpovídají svým investičním horizontem době, po kterou mohu postrádat mé prostředky. Takovými investicemi mohou pak být jak plně likvidní prostředky na účtu, tak i termínované vklady, podílové fondy konzervativní i rizikové, přímo držené reality, zlato, cokoliv. Vždy ale pořizované dle zásady „investuji jen do takových instrumentů, které odpovídají mému investičnímu naturelu a horizontu".

 

Odpověděl: Petr Holeček ,

Dotaz od: Jiří Novotný

Zpět

Další sekce poradny

 

Investice

Daňová poradna

Právo a legislativa

Média a komunikace

Prohledat dotazy

Zeptejte se expertů

Rychlá nabídka

Kontakt

Fórum dárcůFórum dárců Na Václavce 1135/9 150 00   Praha 5 Czech Republic CZ 240 201 191 donorsforum@donorsforum.cz

Projekty

Sociální sitě

Web Fóra dárců byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.