Proč investovat?

Proč bych měla investovat, když investování je spojeno s riziky?

 

Na finančním trhu existuje něco, čemu říkáme „bezriziková úroková míra". Tato míra se pohybuje na úrovni základní úrokové sazby dané centrální banky. Každý jiný produkt s vyšším očekávaným výnosem již v sobě má zakomponováno nějaké riziko. Rizik přitom je celá řada, a nemusíme je nutně z pohledu klienta odhalit na první pohled. Může se jednat o klasická rizika kreditní, tržní, likviditní, rizika vypořádací, operační a další. Druhým rozměrem rizika ale je, že může přinášet nejen „problém", ale i „přínos, výhru". Zatímco klient se dívá na riziko jako na „minus", finanční terminologie se dívá na riziko oboustranně, jako na „plus i minus". A v tom je odpověď na položenou otázku.

Investování je spojeno s riziky, kde rizikem není jen možný pokles hodnoty investice, ale také možný růst hodnoty investice. Růst takový, který převýší výnos bezrizikové investice.

Rada tedy zní - investování se vyplácí, pokud investujete prostředky systematicky na správném investičním horizontu a se správným přijatým rizikem. Investování pak není spekulováním (což někteří investoři vědomě či nevědomě zaměňují), ale systematickým zhodnocováním.   

 

Odpověděl: Petr Holeček ,

Dotaz od: Aneta

Zpět

Další sekce poradny

 

Investice

Daňová poradna

Právo a legislativa

Média a komunikace

Prohledat dotazy

Zeptejte se expertů

Rychlá nabídka

Kontakt

Fórum dárcůFórum dárců Na Václavce 1135/9 150 00   Praha 5 Czech Republic CZ 240 201 191 donorsforum@donorsforum.cz

Projekty

Sociální sitě

Web Fóra dárců byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.