OPS

Dobrý den, poskytujeme sociální služby a stejně jako my, tak řada sdružení, které tyto služby poskytnutí, řeší problémy, jestli se transformovat. Jeden názor je OPS ano. Možná potenciálně vyhnívající. Druhý názor - ústavní nová forma neví, co se bude dít. Jakmile budou změny v zákonech, které se týkají nezisku, sociálních služeb, tak se to nebude týkat starého zákona o OPS, ale vývoj půjde v zákoně, který upravuje formu ústavu. Co byste poradili sdružení, které to čeká?

 

To se těžko radí. Záleží na konkrétní situaci. Jsem předsedkyní jednoho sdružení - dnes budeme pořizovat notářský zápis na přeměnu OPS. Členská základna nefunguje, máme málo členů, členové se nescházejí, nemůžeme pořádně tím pádem rozhodovat a navíc hlavní činnost je provoz azylového domu. Proto se transformujeme do OPS a říkáme si, že pokud se ukáže, že ústav bude z mnoha hledisek pro nás vhodný, tak se můžeme přeměnit později, ale budeme k tomu lépe připraveni. OPS je velmi podobná ústavu, nebude potřeba moc měnit. Neděláme to kvůli dotacím. Řada lidí bude říkat, že se musí změnit na OPS, protože MPSV nebude dávat spolkům dotace. Teď se sice pokusili vyloučení spolků zakomponovat do zákona. Na základě našich připomínek a připomínek MS k tomu nedošlo. Příští rok se s dotačními tituly láme v půlce. Teď se bude vyhlašovat dotační řízení na současné právní formy a rozhodnutí vám budou vystavovat jako spolku nebo jiné právní formě podle OZ. S tím mají instituce nebo dotující ministerstva problém. Příští týden ve vládě budou nové zásady poskytování dotací, které předkládá RVNNO, a tam je to ošetřeno. Kromě toho jsou v legislativním procesu i Rozpočtová pravidla, která zahrnují mezi příjemce i ústavy. Ale je to veliká změna, může být kolem toho trochu příští rok problém. To by ale ve Vašich úvahách o transformaci nemělo hrát prioritní roli.

Odpověděl: Informační centrum FD

Dotaz od: Ježková

Zpět

Další sekce poradny

 

Investice

Daňová poradna

Právo a legislativa

Média a komunikace

Prohledat dotazy

Zeptejte se expertů

Rychlá nabídka

Kontakt

Fórum dárcůFórum dárců Na Václavce 1135/9 150 00   Praha 5 Czech Republic CZ 240 201 191 donorsforum@donorsforum.cz

Projekty

Sociální sitě

Web Fóra dárců byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.