Dotaz

Dobrý den, mohli byste vysvětlit pojem péče řádného hospodáře v souvislosti s OPS? Já to vidím jako dost podstatný rozdíl oproti ústavu. Co to může pro poskytovatele znamenat - když se kvůli opožděným dotacím dostanou do zpoždění plateb zaměstnancům atd.?

 

V zákoně o OPS není kvalifikovaná péče statutárních orgánů. U ústavu to bude to samé. U všech právnických osob je potřeba, aby statutární orgány jednali s péči řádného hospodáře. Najdete to v § 159, tam je to definováno - statutár musí jednat loajálně, informativně a fundovaně za tu právnickou osobu. Pokud tak neučiní, tak je odpovědný za škodu. Je to typický princip, který se aplikuje dnes u obchodních společností, není to nic nového. Tento institut se přenáší na všechny právnické osoby.

Odpověděl: Informační centrum FD

Dotaz od: Neuvedeno

Zpět

Další sekce poradny

 

Investice

Daňová poradna

Právo a legislativa

Média a komunikace

Prohledat dotazy

Zeptejte se expertů