Rozdíly v bezpečnosti

Jsou dluhopisy bezpečnější než akcie?

 

 

Nelze odpovědět bez znalosti podrobnějších informací. Vezměme si jeden příklad - „řecké dluhopisy". Jsou dluhopisy vydané řeckým státem nutně bezpečnější než akcie firmy ČEZ nebo Coca-Cola?

Já nevím, možná dluhopisy Řecka nebudou plně splaceny, možná jejich věřitelé obdrží na každou vloženou korunu jen 0,7 koruny zpět. Možná to bude 1 koruna, nebo 0,8, kdo to dnes ví? A bude se jednat o všechny jejich dluhopisy na všech splatnostech? Neznámých je mnoho. Analýzou firemních výsledků a prognóz vývoje bychom mohli získat „férovou" cenu akcie ČEZ nebo Coca-Cola. Analýzou vývoje HDP Řecka, prognózou vývoje jejich dluhů, zkoumáním všech vydaných dluhopisů, a další analýzou bychom mohli získat „férovou" cenu dluhopisu Řecka. Porovnáním bychom pak mohli říci, který z daných konkrétních cenných papírů je bezpečnější a který je rizikovější, ať již jejich absolutním porovnáním, nebo v poměru k jejich riziku. Pak se ale do analýzy vloží netržní vliv - politické rozhodnutí - a jsme opět na začátku.

Obecně lze ale říci, že dluhopisy primárně investičního stupně, dluhopisy bezpečných států, firemní dluhopisy renomovaných firem, jsou bezpečnější než obdobné akcie.

 

Odpověděl: Petr Valenta ,

Dotaz od: Jirka

Zpět

Další sekce poradny

 

Investice

Daňová poradna

Právo a legislativa

Média a komunikace

Prohledat dotazy

Zeptejte se expertů

Rychlá nabídka

Kontakt

Fórum dárcůFórum dárců Na Václavce 1135/9 150 00   Praha 5 Czech Republic CZ 240 201 191 donorsforum@donorsforum.cz

Projekty

Sociální sitě

Web Fóra dárců byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro nestátní neziskové organizace.