Fórum dárců vám představuje inspirativní profily současných i minulých osobností tuzemské filantropie. Jsou to lidé, kteří motivují a motivovali svým konáním k dárcovství širokou veřejnost. A také osobnosti, které se zasloužily o rozvoj českého nadačního prostředí.
Fórum dárců od roku 2018 oceňuje v Cenách Fóra dárců významné ambasadory dárcovství, příběhy dalších přináší prostřednictvím kampaně A co vy?
Redaktorka České televize, která jako první před lety upozornila a rozjela pomoc pro děti, které nechodí na obědy, protože rodiče na ně nemají peníze, a stále se tomuto tématu věnuje.
[Celý medailon]
Dále je ve středu zájmu jejich reportáží závislost dětí na alkoholu, drogách a počítačích. Pravidelně točí na adiktologiích a detoxu. Také upozorňuje na témata handicapovaných, například potřebnou pomoc asistentů či sociální bydlení. Rovněž se věnuje tématu bezdomovectví.
Její reportáže mají i praktický dopad. Po jejich odvysílání vznikla iniciativa, která pomáhá financovat pro děti chudých samoživitelek obědy. Vysokoškolsky vzdělaní bezdomovci, o nichž pojednávala jiné reportáž, dostali díky ní práci a mohli se vymanit ze sociálního vyloučení.
Po odvysílání reportáží se podařilo vybrat peníze na rekonstrukci obličeje mladé ženy v zahraničí nebo na závažnou operaci ruky školačky, která je nadějná fotografka. Lea je také autorkou divadelní hry Mediální pakáž aneb Dreamjob, která se zaměřuje na dezinformace. Stojí také za pořadem Případy pro ombudsmanku.
Je český a švédský jaderný fyzik, autor populárních vědeckých děl, disident a zakladatel Nadace Charty 77.
[Celý medailon]
V roce 1970 byl z politických důvodů vyhozen ze zaměstnání. Po četných mezinárodních protestech mu bylo v roce 1974 umožněno odjet do zahraničí. V roce 1978 ve Stockholmu spolu s dalšími založil Nadaci Charty 77, ta původně pomáhala rodinám lidí pronásledovaných za komunistického režimu v Československu.
Ještě před rokem 1989 František Janouch zorganizoval sbírku Konto Míša na pořízení Leksellova gama nože, přístroje na nekrvavé operace mozku. Z Konta Míša se postupně stala největší celonárodní sbírka s desítkami tisíc pravidelných dárců – Konto Bariéry.
To je dnes stěžejním projektem Nadace Charty 77 a stovkami miliónů korun již Konto Bariéry podpořilo projekty na zlepšení života lidí se zdravotním postižením.
Ředitel organizace Neslyšící s nadějí Roman Lupoměský neslyší od narození. Proto se v komunitách neslyšících cítí velice dobře. A kdo jiný může chápat úhel pohledu neslyšících než ten, kdo se s životem bez sluchu sám potýká.
[Celý medailon]
Sám vášnivý tenista pomáhal už od dětství přibližovat tento sport právě lidem se sluchovým postižením. Zasadil se ale také o pomoc sluchově postiženým v zahraničí.
Například po rozpadu Jugoslávie nebyl nikdo, kdo by koordinoval rozvojovou pomoc právě pro sluchově postižené. Tak začal pomáhat. V rámci veřejné sbírky vybíral úspěšně finanční prostředky na projekty, například v Srbské republice.
Podařilo se mu v Zemunu vybavit školu pro děti s kombinovaným postižením přístroji pro audiologické vyšetření dětí, jejichž rodiče by si nemohli dovolit vzít je do nemocnice.
Je to výjimečný člověk, a přesto inspirativní, s velkými schopnostmi bojuje svou dobročinností v duchu humanitární pomoci.
Český primatolog, zoolog a ochránce indonéského životního prostředí. Pracuje v ZOO Ústí nad Labem a na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU v Praze.
[Celý medailon]
Je aktivním členem Koalice proti palmovému oleji a je odpůrcem palmového oleje a vysazování palem olejných, které jsou v současné době hlavní příčinou kácení a vypalování deštných pralesů na Borneu.
Je koordinátorem a odborným garantem hnutí za záchranu zálivu (Gerakan Penyelamatan Teluk Balikpapan), jehož členy jsou jinak převážně místní Indonésané.
Dohlíží nad četnými projekty zajímajícími se o péči primátů v zajetí, reintrodukci a hlavně výzkumu ve volné přírodě.
Stanislav Lhota je předním odborníkem v hledání férových a udržitelných řešení pro postižené země včetně správného vzdělávacího systému.
Hokejista Jakub Voráček pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou. Útočník Philadelphia Flyers, hráč národního týmu pro MS 2019 na Slovensku, představil již před více než čtyřmi lety Nadaci Jakuba Voráčka, kterou založil společně̌ se svou sestrou, Petrou Klausovou, které byla tato diagnóza před lety potvrzena.
[Celý medailon]
Cílem Nadace Jakuba Voráčka je finanční podpora, kterou nadace pomáhá zlepšit situaci a kvalitu života konkrétních pacientů s diagnózou roztroušené sklerózy mozkomíšní (RS).
Nadace podporuje konkrétní pacienty. Do prosince 2018 rozdělila více jak 8 miliónů korun. Práce pro nadaci je přes léto v Čechách Voráčkova hlavní náplň. V Česku osobně objíždí pacienty i místa, kde se lidé s roztroušenou sklerózou léčí a rehabilitují.
Rudolf Tomáš Jedlička (20. února 1869 až 26. října 1926) byl český lékař a mecenáš. Je zakladatelem samostatné české rentgenologie a radiologie a léčebné rehabilitace.
[Celý medailon]
V roce 1911 se Jedlička stal předsedou Spolku pro léčbu a výchovu rachitiků a mrzáků, jehož cílem bylo vybudovat ústav pro postižené děti. Jedlička v roce 1912 vyjednal půjčku na koupi domu na pražském Vyšehradě a začal pro ústav získávat finance, přičemž největším dárcem byl zpočátku on sám.
Jedličkův ústav dodnes funguje a snaží se o začlenění lidí s handicapem do běžného života – přesně, jak to prosazoval profesor Jedlička. Základním posláním Nadace Jedličkova ústavu je pak shromažďování finančních prostředků a jiných hodnot za účelem zlepšení komplexní rehabilitační péče o děti a mladé lidi s tělesným handicapem.
Sám Rudolf Jedlička říkal: „Není důležité člověku, aby žil dlouho, ale aby člověk byl uspokojen svým způsobem života a šťasten svým konáním. Je-li v tomto štěstí člověka obsažen i kousek štěstí jiných, pak je život krásný.“
Jde bezesporu o jednu z nejvýraznějších postav českého neziskového sektoru. Absolvoval geografii na přírodovědecké fakultě v Brně. Angažuje se ve Fóru dárců a v Radě vlády pro nestátní neziskové organizace. Soustřeďuje se také na práci s firmami ve společných projektech v oblasti udržitelného rozvoje.
[Celý medailon]
Na začátku 90. let minulého století spoluzakládal řadu neziskových organizací a sítí, například ZO ČSOP Veronica, Nadaci Veronica, Unii pro řeku Moravu, Tradice Bílých Karpat, CEEWEB, síť ekologických poraden a podílel se na přípravě programu amerických nadací Environmental Partnership for Central Europe, z něhož vyrostla Nadace partnerství.
Z ní Miroslav Kundrata vybudoval největší tuzemskou environmentální nadaci, která za více jak pětadvacet let své existence podpořila tři a půl tisíce projektů v hodnotě přesahující čtyři sta milionů korun.
Letos opustil místo ředitele nadace. Z nadace však rozhodně neodchází. Jen - jak sám říká - nechtěl propást ten správný čas, kdy bylo možné plynule předat odpovědnost za výkonné řízení mladší generaci.
Unikátní zařízení Slunce, jehož součástí jsou školy Slunce a Centrum služeb, zastřešuje nadační fond Slunce pro všechny. Zakladatelkou je speciální pedagožka Blanka Dvořáková, která svůj život zasvětila postiženým lidem. Vybudovala pro ně široké spektrum služeb, díky nimž se jí daří uplatnit své klienty ve společnosti a vytvořit jim smysluplný život.
[Celý medailon]
Speciální pedagožka Blanka Dvořáková nastoupila v roce 1979 jako učitelka v Diagnostickém ústavu pro mládež v Praze, poté pracovala v Jedličkově ústavu v Praze a od roku 1991 je ředitelkou Soukromé školy Slunce.
Nadační fond Slunce pro všechny dnes provozuje nejen základní, ale také střední a mateřskou školu. Dále Dům dobré vůle v Nouzově, sociální služby s názvem Centrum služeb Slunce všem, chráněné byty či sociálně-pedagogické centrum.
Práce, kterou vykonává, je zároveň jejím koníčkem. Speciální pedagogice propadla celá její rodina, často vedou doma diskuse na toto téma a plně se jí věnují i ve svém volném čase.
Jméno publicistky a psychoterapeutky Jiřiny Hanušové (1939 – 1999) bude už navždy spojeno s přezdívkou "Sally". V roce 1968 založila v týdeníku Mladý svět rubriku "Dopis pro Sally" a externě ji vedla od roku 1969 až do roku 1991.
[Celý medailon]
V rámci této rubriky medializovala životní příběh Jany Hrdé, která po autonehodě ochrnula na většinu těla a hrozilo jí odebrání dětí. Medializací napomohla k ponechání dětí matce a ke zlepšení postavení hendikepovaných lidí. Od roku 1993 pracovala v Českém rozhlase jako vedoucí vzdělávací publicistiky.
Po listopadu 1989 se podílela na založení občanského sdružení AIDS pomoc. Od roku 1993 pracovala v Českém rozhlase jako vedoucí vzdělávací publicistiky. Je spoluzakladatelkou Nadace rozvoje občanské společností. A v roce 1998 stála jako první předsedkyně správní rady NROS u zrodu projektu v České televizi s názvem Pomozte dětem.
Ekolog a politik Ivan Dejmal (1946 – 2008) patřil v dobách normalizace patřil k nejvýznamnějším postavám československého disentu. Už tehdy projevoval zájem o problematiku ochrany přírody a krajiny, který mohl po sametové revoluci v letech 1991 - 1992 zúročit v úřadu ministra životního prostředí
[Celý medailon]
Dejmal byl aktivním příslušníkem protikomunistické opozice od svých studentských let. V roce 1970 za to byl vyloučen z Vysoké školy zemědělské v Praze a následně byl dvakrát vězněn. V žaláři strávil celkem čtyři roky.
V roce 1977 podepsal Dejmal Chartu 77. Rok ve svém bytě hostil takzvanou Patočkovu univerzitu, kde se mohli vzdělávat lidé, kterým komunistický režim z politických důvodů bránil ve vysokoškolském vzdělání.
Po odchodu z ministerstva působil Dejmal jako tvůrce územních plánů a ekologických studií. V letech 1994 až 1995 byl ředitelem Českého ústavu ochrany přírody. Do širšího povědomí opět vstoupil v roce 2000 uspořádáním konference Tvář naší země - krajina domova, na niž poslal svůj příspěvek i britský princ Charles.
V prosinci 2007 se stal místopředsedou rady Ústavu pro studium totalitních režimů. In memoriam získal Ivan Dejmal 5. června 2008 Cenu Josefa Vavrouška udělovanou Nadací Charty 77.
Olga Havlová založila s přáteli z Charty 77 počátkem roku 1990 Výbor dobré vůle. V roce 1992 založila Nadaci Olgy Havlové. Hlavním cílem Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové je pomáhat lidem se zdravotním postižením, lidem opuštěným a diskriminovaným v jejich začlenění do společnosti.
[Celý medailon]
Činnost Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové začala být brzy známá i v zahraničí. V některých zemích Evropy i v zámoří vznikly pobočky k podpoře hlavních cílů nadace.
K pátému výročí založení Výboru dobré vůle se Olga Havlová rozhodla, že Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové bude každoročně udělovat "Cenu Olgy Havlové" osobnosti se zdravotním postižením, která se velmi zasloužila o zlepšení podmínek života lidí s postižením.
Olga Havlová se celý život neúnavně věnovala vytváření podmínek pro vznik občanské společnosti. Tento odkaz zanechala i nadaci, kterou založila.
V roce 1993 zasadila Olga Havlová v Olomouci v prostorách Dětského centra „lípu dobré vůle“. V roce 2018 nadace osobnost paní Olgy připomíná zasazením dalších nejméně 85 stromů dobré vůle po celé zemi. Přesně 85 let by letos Olga Havlová oslavila.
Běžec a triatlonista Ondřej Zmeškal před 8 lety ztratil zrak. Začal běhat. V roce 2016 uběhl nejtěžší maraton světa na Velké čínské zdi.
[Celý medailon]
Medaili pak vydražil na léčbu malého chlapce se svalovou dystrofii. Od roku 2017 se věnuje triatlonu.
Letos v září absolvoval pod záštitou Nadace Leontinka "600 km poslepu" a skrze portál darujme.cz vybral přes 280 000 korun. Výtěžek podpoří nevidomé děti, aby si mohly splnit sportovní sny. Své zážitky a zkušenosti přibližuje ve školách a sportovních klubech v rámci besed.
Provozuje webové stránky a profil na Facebooku, kde velmi lidskou a vtipnou formou píše o svém životě. Přirozeně odkrývá mnoho tabuizovaných témat a výraznou měrou přispívá k bourání předsudků a bariér mezi zdravými a handicapovanými lidmi. Vlastním příkladem motivuje ke sportu a aktivnímu životu.
Triatlonista a filantrop Tomáš Slavata neměl šťastné dětství. Stal se však přesto dobrým sportovcem a rozhodl se pečovat o děti z problémových poměrů, jaké zažil on sám.
[Celý medailon]
Ve svých 21 letech získal do vlastní péče své dva malé synovce, kteří se ocitli v dětském domově, od roku 2014 má v péčí Dominika z dětského domova a Štěpána ze sociálně slabé rodiny.
Vlajkovou lodí Tomáše Slavaty je Triatlonová Tour, což je série triatlonových závodů, které jsou po celé republice od roku 2011 pořádány pro děti mezi 7 a 18 lety. Tento projekt zapojuje jak děti z dětských domovů, tak děti z běžných rodin a přirozenou cestou je svádí dohromady.
Na desítkách besed v dětských domovech a ve školách nejenže seznamuje děti se svým příběhem, ale zároveň nachází ty, které potřebují jeho pomoc a které učí, že handicapy nejsou důvodem, abychom nežili své sny. Jeho projekt La Putyka – Inspirace dětem je představení La Putyka speciálně pro děti z dětských domovů.
Mecenáš a spoluzakladatel nadace Dobrý anděl Petr Sýkora přivedl k pravidelnému drobnému dárcovství tisíce lidí. Vybudoval úspěšnou firmu Papirius, kterou prodal. A začal pomáhat druhým. V roce 2011 se svým společníkem Janem Černým nadaci Dobrý anděl na podporu rodin, které se potýkají s vážnou nemocí rodiče či dítěte.
[Celý medailon]
Nadace vznikal po vzoru slovenské nadace současného prezidenta Andreje Kisky. Do projektu v prvních letech vložili Sýkora a Černý 25 milionů. Pak se k nim připojili další partneři. A to byl už na začátku Sýkorův cíl, přimět k mecenášství další úspěšné podnikatele a manažery. Přesto Dobrý anděl stojí především na drobných, ale pravidelných darech od lidí. Před sedmi lety Sýkora netušil, zda někdo pošle první korunu, dnes pravidelně přispívá rodinám, které postihlo těžké, většinou onkologické onemocnění už 85 tisíc dárců.
Společně s manželkou podporuje Petr Sýkora i další projekty. Například provoz školy v Indii nebo projekt Brontousauři v Himalájích. Těch projektů a jednotlivců je ale mnohem více.
Ředitel Oblastní charity Hodonín Václav Salajka pocházím ze zemědělské rodiny, od malička mu byla vštěpována láska k přírodě, úcta k lidem, Nejraději vzpomíná na chvíle prožité ve vinohradě s jeho otcem, který mu vštípil životní ideu, že „každý člověk by měl mít takový cíl, aby učinil v ten den druhého člověka aspoň na chviličku šťastným“.
[Celý medailon]
Už 25 let vede oblastní charitu v Hodoníně na jihu Moravy, jejíž území sahá od nejjižnější obce Mikulčice po nejsevernější obec Drnovice. Celkem oblast tvoří 82 obcí a měst.
Václav Salajka tam rozvinul charitní a charitativní dílo do velkých rozměrů a k dobrovolnictví a pomáhání přivedl stovky lidí. Zbudoval domy s pečovatelskou službou, jako první v regionu začal s prací pro bezdomovce.
Díky němu se začalo pomáhat i krajanům v rumunském Banátu, kde pro šest českých vesnic zbudoval a zrekonstruoval Dům s pečovatelskou službou. Zaškolil rumunské pečovatelky ve vesnicích, kde zůstávají staří lidé v zapomenutých a postupně se vylidňujících vesnicích na jihu této země.
Pomáhá různými aktivitami a nabaluje na sebe další lidi, kteří jsou oddání charitnímu dílu a učí se dárcovství, dobrovolnictví a sbírkám pro potřebné.
Další informace o Václavovi najdete například zde nebo zde [Zavřít]
Božena Jirků
Božena Jirků stála u znovuzrození charity u nás po roce 1989. Dnes již legendární sbírkou Konto Míša odstartovala spolu s celým týmem nadace tradici charitativních sbírek v Česku.
[Celý medailon]
Od roku 1990 se Božena Jirků intenzivně věnuje práci v nadaci, je jednou z čelních představitelek nadačního sektoru u nás. Od roku 2002 je výkonnou ředitelkou Nadace Charty 77. Je také jednou z TOP žen Česka.
Hana Šilhánová stojí za neuvěřitelným úspěchem NROS, díky ní se navíc nadační sektor rozvíjel vždy dle etických pravidel, je také výraznou podporovatelkou liberálně demokratického systému, morálních hodnot a všeho, co společnost potřebuje, aby sama mohla podporovat ty, kteří jsou na tom občas více než bídně.
[Celý medailon]
Podílela se na zpracování několika výzkumných studií týkajících se neziskového sektoru. Stála u zrodu charitativního projektu Pomozte dětem Nadace rozvoje občanské společnosti.
Profesor Josef Kautzner je od roku 2001 přednostou Kliniky kardiologie IKEM. Je mezinárodně uznávaným odborníkem v oboru arytmologie, držitelem titulu „Fellow of the European Society of Cardiology“, členem Evropské asociace srdečního rytmu (EHRA) a od roku 2010 členem výboru Evropské kardiologické společnosti (ESC).
[Celý medailon]
Dále je řádným členem americké Heart Rhythm Society a čestným členem několika evropských národních asociací srdečního rytmu. Od roku 1998 je hlavním organizátorem mezinárodních workshopů o katetrizačních ablacích s živými přenosy.
Výkonná ředitelka Nadace Bona (1992-2014). Po celý svůj život věnovala nezměrné úsilí naplňování poslání nadace, destigmatizaci psychiatrických klientů a pomáhala k jejich znovu začlenění do společnosti.
[Celý medailon]
Za jejího vedení prošlo projektem Psychosociální sítě Nadace BONA více než 2000 klientů. Díky laskavému přístupu, pečlivosti a důslednosti se podařilo odvrátit mnoho životních tragédií. Desítky klientů získaly možnost postavit se na vlastní nohy. Nositelka Ceny Olgy Havlové z roku 2001 za vynikající realizaci projektů a Zvláštního oceněním Olgy Havlové In Memoriam z roku 2016.
Sociolog, významný mecenáš a odborník na vzdělávací politiku. Žil hlavně v Paříži, kde působil v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, vedl Evropský ústav pro vzdělávání a sociální politiku.
[Celý medailon]
Od roku 1990 se vracel do Čech. S bratrem roku 2001 věnovali vilu Čerych Nadaci rozvoje občanské společnosti. Zemřel 9. srpna 2012.