Jsou Češi štědří dárci? Dárcovství fyzických osob se podle údajů z ministerstva financí drží dlouhodobě na hladině 1,7 miliardy korun. Nejčastěji lidé přispívají na sociální a zdravotní oblast.
Výsledky výzkumů veřejného mínění ukazují, že Češi rádi darují - alespoň jednou ročně každý druhý z nás. I výše darů, kterou si podle dat z ministerstva financí odepisujeme z daní, vykazuje průběžný nárůst.
Když se podíváme na to, co říkají čísla a výše darů, stojí si čeští dárci i ve srovnání s evropským kontextem dobře. Dlouhodobě jsme však byli spíš jednorázovými podporovateli, zatímco od roku 2015 pozorujeme, že se tento trend postupně začíná měnit. Češi začínají podporovat charitativní aktivity spíše dlouhodobě, a nebo se o tuto podporu aktivně zajímají.
Dlouhodobá a pravidelná podpora vybrané neziskovky, ať už finanční nebo nefinanční, je velmi důležitý trend, který Českou republiku pomalu posouvá do vyspělé Evropy.
Výše průměrného ročního daru je srovnatelná s evropskou úrovní, protože v dlouhodobém časovém horizontu dosahuje přibližně 10 500 korun ročně. Na podrobnosti se podívejte do Mapy dárcovství.
Dárcovství v regionech
Od roku 2011 do roku 2016 stoupl počet dárců - fyzických osob - v České republice ze zhruba 120 tisíc na téměř 160 tisíc. Nejvíce dárců je v Praze - v roce 2016 jich bylo necelých 29 tisíc. Následoval Středočeský kraj s téměř 21 tisíci a Jihomoravský kraj s více než 17 tisíci dárci. Nejméně dárců bylo v krajích Karlovarském (cca 2 900) a Libereckém (lehce přes 5 400).
(zdroj: ministerstvo financí, Fórum dárců)
Podrobná čísla najdete také v Mapě dárcovství