Průvodce aplikační praxí OZ pro nadace a nadační fondy
Vážení zájemci o nadační praxi,
ve spolupráci s přední expertkou nejen na nadační právo, JUDr. Lenkou Deverovou, jsme pro vás připravili legislativní výklad, který se věnuje současné nadační praxi.
Novodobý nadační sektor vznikl po roce 1989 a za uplynulých pětatřicet let se stal významným aktérem veřejně prospěšného prostředí. Nadace a fondy ročně rozdělují zhruba čtyři miliardy a fungují jako společensky odpovědní investoři. V uplynulých letech se nadační subjekty spolupodílely na řešení řady významných společenských otázek.
Občanský zákoník, který fungování nadací a nadačních fondů upravuje, je již v platnosti více než deset let, a to je vhodná příležitost podívat se, jak se vyvinula aplikační praxe a v jakých reáliích nadace a fondy aktuálně fungují. Věříme, že se tento průvodce stane cenným pomocníkem pro vaši smysluplnou nadační práci.
Klára Šplíchalová, výkonná ředitelka Fóra dárců
Od roku 1994 se věnuje především nadačnímu a spolkovému právu. Je předsedkyní Výboru pro legislativu a financování Rady vlády pro nestátní neziskové organizace. Působí jako vysokoškolský pedagog na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, kde se věnuje v magisterském oboru Studiím občanské společnosti, zejména problematice právního rámce občanského sektoru a sociálního podnikání.
Podílela se na přípravě zákona č. 227/1997 Sb., o nadacích a nadačních fondech, i na přípravě občanského zákoníku – úpravě spolků a nadací.
Je autorkou řady článků k problematice neziskového sektoru a spoluautorkou řady publikací jako např.:
Deverová, Svejkovský, Adamec: Zákon o obecně prospěšnýchspolečnostech, komentář, C. H. Beck, 2011.
Svejkovský, Deverová a kol.: Právnické osoby v novém občanském zákoníku, komentář, C. H. Beck, 2013.
Švestka, Dvořák, Fiala a kol.: Občanský zákoník, komentář, Svazek1., Wolters Kluwer ČR, 2014.